Jak zorganizować warunki do nauki w domu?


Jak zorganizować warunki do nauki w domu?

Jesteśmy w bardzo nietypowej sytuacji- od dzisiaj uczymy się tylko w domu. Dla niektórych zapewne będzie to łatwe i przyjemne, a dla niektórych może to być kłopotliwe.

Poniżej prezentuję kilka podpowiedzi jak zorganizować sobie w domu warunki do nauki:

1. Zasada czystego biurka – czyli posprzątane, zadbane miejsce pracy. Na biurku, stole czy innej powierzchni na, której nasze dziecko się uczy mają być rzeczy tylko i wyłącznie potrzebne do nauki. Książka, zeszyt, przybory szkolne, laptop. Porządkowanie przestrzeni może chwilę potrwać, ale warto to zrobić- pozytywny efekt będzie długofalowy.

 

2. Po prostu zacznij!- Najgorzej jest nam zacząć- wymyślamy sobie tysiące zadań do wykonania „natychmiast”…, a po kilku godzinach okazuje się, że nadal nic nie zrobiliśmy. Więc, po prostu zacznij . Otwórz książkę, przeczytaj temat… Rób to chociaż przez 15 minut ( nie poświęcając tego czasu na inne czynności)- zadziała metoda zaangażowania, łatwiej będzie pracować dalej.

 

3. Przyjemność na koniec- czyli zaczynamy od rzeczy mniej przyjemnych, a kończymy na tych bardzo przyjemnych- nigdy na odwrót. Jeśli zaczniecie dzień od tego co mniej ważne czyli np. od gry na komputerze bardzo trudno będzie później wziąć się do nauki.

 

4. Zrób plan- w szkole nie da się funkcjonować bez planu lekcji .Tak samo jest gdy mamy przed sobą cały dzień i musimy go zagospodarować- to bardzo ważne, żeby zacząć od dobrego planu. Plan możemy zatytułować „Lista rzeczy do zrobienia” albo „Plan na ..”. Wypisujemy szczegółowo wszystkie nasze obowiązki na dany dzień. Decydujemy o kolejności ich wykonywania ( najlepiej najtrudniejsze na początek) oraz o czasie naszych przerw. Duże zadania np. opowiadanie z języka polskiego możemy dzielić na części. Ponadto możemy sobie zrobić również plan na cały tydzień – co dodatkowo ułatwi i usprawni nam naukę.

 

5. Krótkie przerwy- niezależnie od tego kiedy będziecie się uczyć co ok. 30 minut warto zrobić sobie krótką przerwę. W trakcie takiej przerwy dobrze jest się trochę poruszać, można trochę posprzątać, można się w coś pobawić. Odradzam granie na komputerze i robienie innych przyjemnych rzeczy, które Was wciągną- jeśli dacie się w coś wciągnąć trudno będzie wrócić do pracy.

[pobierz] 0.1 MB Jak zorganizować warunki do nauki w domu?

Plik do pobrania.

[pobierz] 0.1 MB zasady-bezpieczenstwa-w-sieci