„Dobre uczynki są jak gwiazdy. Pojedynczo znaczą niewiele, razem są w stanie rozświetlić całe niebo.”
W Dzień Dobrych Uczynków przypomnijmy sobie, dlaczego warto być dobrym człowiekiem. Zróbmy jeden mały dobry uczynek, by mieć spokojne sumienie, a przede wszystkim sprawić komuś radość. Dzień Dobrych Uczynków to święto społ ecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Nawet drobne gesty przynoszą uśmiech i radość. Jak pomagać? To nie jest trudne. Jeśli nie macie pomysłu, podpowiadamy: bądź miły, pobaw się z młodszym rodzeństwem, posprzątaj swój pokój, pomóż komuś w potrzebie, posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy, oszczędzaj energię elektryczną, zasadź drzewo!
https://youtu.be/hJ9SZzcOP_I
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wywieszając flagi, eksponujemy je, podkreślając przez to swoją przynależność do Ojczyzny.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
https://youtu.be/-WNmqfiHVO0
Samorząd Uczniowski
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021 r.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „ Przywróć naszą Ziemię”.
W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym. 200 milionów ludzi ze 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.
Z powodu trwającej pandemii obchody Dnia Ziemi w naszej szkole przeniosły się do świata wirtualnego. Samorząd Uczniowski włączył się w akcję i przygotował kolaż zdjęć ukazujących piękno naszej Ziemi.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Panią Dyrektor Katarzyną Równiak złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej pochodzących z Ostrowa i okolic oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w Katyniu wiosną 1940 roku. Aby upamiętnić ofiary Zbrodni Katyńskiej Samorząd Uczniowski przygotował akademię
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęła polska delegacja lecąca na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Samorząd Uczniowski przygotował akademię upamiętniającą Zbrodnię Katyńską oraz Tragedię Smoleńską.
Zapraszamy do obejrzenia. Wystarczy kliknąć w poniższy link.