Trzynasty kwietnia obchodzony jest w naszym kraju jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dokładnie tego dnia, w 1943 roku nazistowskie Niemcy opublikowały informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów zamordowanych polskich oficerów. Mord katyński był zbrodnią popełnioną na zlecenie polityczne przywódców Związku Socjalistycznych Republik Radzickich.
13 kwietnia czcimy pamięć prawie 22 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, którzy zginęli z rąk funkcjonariuszy radzieckich. Wśród ofiar było 14,5 tys. jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez Związek Radziecki. Zginęli od strzałów w tył głowy.
14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił to święto poprzez aklamację. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
W naszej szkole pamiętamy o tym wydarzeniu. Podejmowane przez nas działania są ukierunkowane nie tylko na przekazanie prawdy historycznej, ale także na pobudzenie refleksji, zachowanie pamięci o bohaterach i oddanie im hołdu.
Służy temu okolicznościowa gazetka i zapalenie zniczy przy Dębach Pamięci
Działania te, to nauka wrażliwości i miłości do Ojczyzny – mądrej, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawiciele klas I-VIII zapalili znicze przy Dębach Pamięci. Uczniowie z naszej szkoły otaczają szczególną opieką „ Dęby Pamięci” i dbają o to, aby pamięć o nich i innych ofiarach Zbrodni Katyńskiej przetrwała.
Dyrektor naszej szkoły, pani Katarzyna Równiak w kilku słowach przybliżyła zebranym uczniom oraz nauczycielom historię posadzenia Dębów Pamięci na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko.
Koniec uroczystości przy Dębach Pamięci uwieczniono na kilku fotografiach