W dniach 5-6.10.2022r. uczniowie klas VIA, VIB i VII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej Kraków – Wieliczka.
Pierwszy dzień – Kraków.
Bulwarami wiślanymi udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Po drodze przywitaliśmy się z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską wraz z podziemiami katedralnymi a także weszliśmy na wieżę, gdzie wisi słynny Dzwon Zygmunta. Następnie udaliśmy się na dziedziniec wewnętrzny Zamku Królewskiego gdzie podziwialiśmy piękne renesansowe krużganki.
Schodząc z Wawelu skierowaliśmy się w stronę Rynku. A tam mnóstwo atrakcji: Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, kościółek św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, płyta przysięgi Tadeusza Kościuszki.
Opuszczając Rynek udaliśmy Się na dziedziniec Collegium Maius – najstarszego
Budynku Akademii Krakowskiej, Zwiedzanie zakończyliśmy pod słynnym
Oknem Papieskim, w którym pokazywał się Jan Paweł II za każdym razem, gdy odwiedzał Kraków.
Następny dzień rozpoczęliśmy od edukacyjnej „zabawy” w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie. Jest to ogród mieszczący się na terenie Parku Lotników, z interaktywną, plenerową ekspozycją kilkudziesięciu instalacji edukacyjnych, które przez zabawę przybliżają prawa fizyki. Znajdują się tu oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością - niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych: optyka, magnetyzm, hydrostatyka, akustyka i mechanika.
Każda z instalacji jest opisana: jak z niej skorzystać oraz na czym polega zjawisko fizyczne, które obserwujemy.
Ostatnim punktem wycieczki była kopalnia soli w Wieliczce
Schodząc na głębokość 135metrów pod ziemię pokonaliśmy 800 schodów. Poznaliśmy dzieje kopalni od czasów legendarnych do współczesnych. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy, np. solankowe jeziora oraz piękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.
Droga powrotna na powierzchnię odbyła się bardzo szybko – wyjechaliśmy windą.
Pełni wrażeń i trochę zmęczeni wróciliśmy późnym wieczorem do Ostrowa.
WYCIECZKA DO LUBLINA
„Mania skakania, ma moc przyciągania”.
16 marca 2022 roku uczniowie z klasy III oraz z klasy IV odbyli wyjątkową podróż do Lublina. Pierwsze kroki skierowali do Parku Trampolin, czyli do Manii Skakania. Uczniowie uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji wychowania fizycznego, rozwijając koordynację i ogólną sprawność ruchową. Dwugodzinne zajęcia odbywały się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, którzy na początku spotkania omówili zasady bezpieczeństwa i techniki wykonywania podstawowych akrobacji oraz przeprowadzili z uczniami krótką rozgrzewkę, by uniknąć kontuzji podczas skakania. Zabawa była przednia i pozwoliłam wszystkim wyładować emocje, złapać pozytywną energię oraz jeszcze lepszą integrację, zważywszy na fakt, że gościliśmy w naszej grupie koleżankę z Ukrainy- Jasię, która uczy się w naszej szkole.Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udali się uczniowie do Multikina na seans filmowy pt. „ To nie wypanda”.To opowieścią o 13-letniej Mei Lee, pozornie zwyczajnej bohaterce, która zmaga się ze swoim dojrzewaniem. Dziewczynka cierpi na bardzo nietypową przypadłość – Mei zmienia się w gigantyczną czerwoną pandę, gdy tylko się ekscytuje lub stresuje. Stres jest nieodłącznym elementem życia nastolatki. Co z tego wyniknie? My już obejrzeliśmy i wiemy.
Wyjazd do Lublina zakończył się wizytą w McDonaldzie.
Wycieczka była bardzo udana, uśmiech nie schodził z twarzy!
20 września uczniowie klas ósmych udali się do Lublina, by wziąć udział w 61. Pokazach z Fizyki. To widowiskowe zajęcia ze szczyptą humoru, popularyzujące nauki ścisłe za pomocą doświadczeń. Ich uczestnicy mogą zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki, na której tak naprawdę opiera się nasze życie. Fizyka objaśnia zarówno działanie suszarki do włosów, jak i proces oddychania:)
Brawa za odwagę dla : Zuzi, Oliwii i Wiktorii, które zgłosiły się do udziału w eksperymentach :)
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, czyli skansenu. Podziwialiśmy drewnianą architekturę wsi i prowincjonalnego miasteczka z zakładami usługowymi: szewca, krawca, fryzjera, z piwiarnią, restauracją, a nawet- aresztem!
Miłym akcentem był obiekt pochodzący z Ostrowa Lubelskiego - okólnik, czyli zagroda gospodarcza przeznaczona dla bydła, koni lub owiec.
Skansen zachwyca też feerią barw na rabatach kwiatowych - wypielęgnowane przez ogrodników dawne odmiany roślin kwitnących naprawdę robią wrażenie!
Tylko pogoda nam nie dopisała - zimno dawało się we znaki i siąpił drobny deszczyk. Mimo wszystko wycieczka była udana, wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń!